Vsako leto se vse več moških spopada s skupno boleznijo - prostatitisom. Do nedavnega je veljalo, da se ta težava pojavlja le pri starejših ljudeh, vendar se je v zadnjih desetletjih število zelo mladih moških, ki kažejo znake vnetnih lezij prostate, močno povečalo. Poskušali bomo ugotoviti, za kakšno bolezen gre, kakšni so njeni simptomi, metode diagnoze, metode učinkovitega zdravljenja.
Prostatitis - bolezen prostate ali prostate - je zelo pogosta bolezen moškega genitourinarnega sistema. Njeni razlogi so lahko nalezljivi in jih povzročajo drugi dejavniki. Na primer oslabitev imunskega sistema, hipotermija, sedeči življenjski slog, nepravilno ali pretirano intenzivno spolno življenje, živčne preobremenitve, različne okužbe, uporaba alkohola, začimb in mastne hrane.
Prostata - eden od organov moškega reproduktivnega sistema - je približno velikosti oreha in se nahaja na začetku sečnice. Njena funkcija je ustvarjanje skrivnosti, ki je odgovorna za sposobnost preživetja semenčic.
Praviloma obstajajo štiri vrste prostatitisa: akutni, kronični abakterijski, kronični bakterijski in asimptomatski kronični. Prva vrsta je najredkejše in najhujše vnetje prostate, ki se pojavi zaradi okužbe. Ima izrazite simptome: visoka vročina, vročina, akutna bolečina v medeničnem predelu, kri v urinu, boleča ejakulacija in drugi. Ko je bolezen odkrita, je potrebna nujna medicinska pomoč, pogosto hospitalizacija.
Preostale oblike so kronične in imajo manj resne simptome, vendar so pogostejše in jih je težje diagnosticirati. Znaki kroničnega prostatitisa so: bolečina v spodnjem delu trebuha in hrbtu, disurija, spolna disfunkcija, gnojni ali jasen izcedek iz sečnice. Z asimptomatskim potekom bolezni morda ni opaznih manifestacij, diagnoza je mogoča le na podlagi rezultatov testov.
Prostatitis pri moških se praviloma pojavi po 25 letih, najbolj ogroženi pa so predstavniki "močne polovice", ki so dopolnili 30–35 let. Z vsakim desetletjem se poveča tveganje, da zbolimo. Po petinštiridesetih je po statističnih podatkih skoraj 50% moških dovzetnih za bolezen, zato je v tej starosti priporočljivo redno pregledovati, da bi v zgodnji fazi odkrili prostatitis.
Ko se obrnete na zdravstveno ustanovo, morate najprej opraviti pregled pri urologu, ki bo lahko natančno diagnosticiral bolezen ali predpisal dodatne študije. Naslednje diagnostične metode lahko natančno ugotovijo prisotnost vnetja prostate:
Potrebo po določenih diagnostičnih metodah določi zdravnik, seznam pa lahko znatno zmanjšamo ali obratno povečamo. Najpomembneje je natančno in pravočasno ugotoviti prisotnost bolezni in določiti, kako zdraviti prostatitis.
Sodobne metode zdravljenja prostatitisa pri moških so zelo raznolike in so odvisne od stopnje in vrste bolezni, prisotnosti zapletov, trajanja in značilnosti bolnikovega telesa.
Postopki se izvajajo ambulantno in v bolnišnici - metoda je odvisna od konkretne situacije, od bolnikovega počutja. Obrnite se na specialista urologa in po možnosti na kliniko, kjer lahko najprej opravite diagnostiko in opravite potrebne teste, nato pa vam na podlagi rezultatov dodeli ustrezen tečaj. Ne smemo pozabiti, da je bolezen mogoče premagati le s celostnim pristopom k zdravljenju, nobenega nasveta zdravnika ne moremo zanemariti.
Zdravila za prostatitis vključujejo: antibiotike, nesteroidna sredstva za lajšanje bolečin in zaviralce alfa. Antibiotiki se uporabljajo predvsem kot zdravljenje bakterijskega prostatitisa. Najpogosteje zdravniki predpišejo zdravila, ki vsebujejo aktivne sestavine, kot so ciprofloksacin, penicilin. Alfa adrenergični zaviralci so predpisani v kroničnih primerih bolezni kot analgetik in blažilen edem prostate, nesteroidna zdravila se uporabljajo pri akutnih oblikah vnetja.
Opombe
Pomembno si je zapomniti, da zdravila sme predpisovati le urolog, samozdravljenje in samozdravljenje pa ne samo, da ne bodo poslabšali stanja, temveč tudi poslabšali potek bolezni.
Za zdravljenje prostatitisa že dolgo predpisujejo kirurške manipulacije, vendar so rezultati mešani, zato priljubljenost radikalnih metod v zadnjem času ni tako velika.
To vključuje odstranitev dela ali celotnega tkiva prostate, da se olajša pritisk na sečnico. Rezultat operacije se znebi simptomov vnetja - bolečih občutkov. Proizvaja se na tako imenovani "zaprti" način - z uporabo posebne naprave, ki zmanjšuje tveganje za zaplete.
"Odprta" operacija je metoda odstranjevanja žleze s pomočjo običajnih kirurških instrumentov. V primerjavi z TUR se obdobje rehabilitacije razlikuje v daljšem, vendar je v nekaterih primerih edina možna metoda. Vodi v popolno nemoč pacienta.
V zadnjih letih so postale zelo priljubljene minimalno invazivne metode zdravljenja prostatitisa pri moških - kot najučinkovitejše in hkrati ne preveč boleče.
Kot veste, so moški do svojega zdravja pogosto malomarni in se še posebej izogibajo obisku klinik za tako občutljiv problem, kot so urološke bolezni. Vendar je bolje obiskati zdravnika in se znebiti bolezni prej, kot se pozneje spoprijeti z njenimi posledicami.